Turistické trasy a tip na celodenní výlet po okolí ...
Tip na celodenní výlet - Krásy přírody Posázaví, koupání nebo historické památky = Délka trasy 18,5 km
Vzdálenost od začátku trasy Místo Popis místa nebo doplňující informace
0,0 km Jevany Začátek trasy - Významné rekreační letovisko, kde je možné se vykoupat na vlastní nebezpečí v jednom z mnoha rybníků. Pravidelná autobus. doprava s Prahou. Od zastávky "Jevany u pomníku" po červené trase směrem na Černé Voděrady asi 500m k bývalému hotelu Wagner (zde byl natáčen slavný film Dovolená s Andělem - teď zde probíhá rekonstrukce), kde pokračujeme dále po modré trase směrem Sázava.
2,5 km Aldašín Na místě bývalé malé vesničky zůstal po 30.leté válce jen malý kostel - sv.Jiří. Jedná se o barokní kostel z r.1729 s věžní přístavbou z r.1771. V současnosti je zde malý lesní hřbitov, kde je pochováno hodně mladých lidí. Opravdu pěkné a klidné místo k odpočinku...
4,0 km Šemrincova lávka Po cestě okolo obory pro černou zvěr (všimněte si v rybníčkách červených ryb...) , následuje křížení s červenou trasou. Společně s červenou trasou pokračujeme dále směrem na Konojedy. Lesní úsek je problematické místo pro horská kola...
6,5 km Konojedy Nejstarší písemná zmínka o Konojedech je z roku 1250. Nachází se zde zbytky hradu z raného středověku a dřevěný kostel.Na místě původního dřevěného kostela se nyní nachází pozdně barokní kostel sv. Václava z r.1768. Také je zde výklenková kaple se soškou sv.Jana Nepomuckého z 18.století. Zde již pokračujeme dále po modré značce směrem Sázava.
11 km Skalická myslivna Křížení se žlutou trasou (pouze asi 200 m), až k Skalické myslivně, kde se nachází pamětní kámen z konce 19. století. Byl zde zasazen 28.11.1898 na paměť 40.letého panování knížete Jana II. z Lichtenštejna na bývalém Černokosteleckém panství.
14 km Na biči Místo s pěkným výhledem na Drletín, Horní a Dolní Kruty a lesy podél údolí Vlkančického potoka...
14,5 km Vlkančice Veškeré informace o historii, současnosti a všech možností ve Vlkančicích naleznete na tomto serveru.Vhodné místo na občerstvení ve Vlkančické hospodě nebo na rybářské baště u rybníka...
17,5 km Na Vlkaňáku Rozscestí - křížení žluté a modré trasy. Z vrcholu kopce (od TV převaděče) není žádný výhled na okolí, protože je vrchol obklopen vzrostlými stromy.
18,5 km Sázava Konec trasy. Možnost návštěvy bývalého slovanského kláštera. Sázava je pův.poddanská ves, povýšená v 16.století na městečko, která vynikla při bohatém klášteře. Nachází se zde původní slovanský klášter, kostel sv. Prokopa, kostel sv. Martina, kaple sv.Prokopa a známý podnik vyrábějící laboratorní a tech. sklo - sklárny Kavalier. Pravidelné autobus. a vlakové spojení s Prahou. Občerstvení je možné v mnoha restauracích a také jsou zde možnosti cenově přijatelného ubytování.


Jako tip na celodenní pěší výlet po okolí, jsem použil modrou turistickou trasu, která vede obcí Vlkančice již min. od roku 1956 (starší mapy nemám k dispozici). Turistická trasa je vedena zajímavými oblastmi s využitím lesních cest (povětšinou jsou zpevněné) či silnic s malým silničním provozem. Více jak 90 % celé trasy je sjízdné také na horských kolech (pouze na horských kolech!) a je trochu více náročnější na kondici cyklisty. V případě jízdy této trasy na kole doporučuji obrácený směr a to ze Sázavy do Jevan - je to více z kopce... Cílem této turistické trasy je umožnit široké veřejnosti rekreační i sportovní vyžití s možností poznání krajiny, přírodních, kulturních i historických památek. Během celé trasy je dostatek míst pro koupání (Jevany, Vlkančice, Sázava) občerstvení (Jevany, Konojedy, Vlkančice, Sázava) či případné ubytování (Jevany,Sázava). V případě, že nemáte zájem se během trasy koupat je lepší zvolit obrácený směr a začít hned návštěvou bývalého slovanského kláštera v Sázavě.

Pro cestu jsou doporučeny tyto mapy: Okolí Prahy- východ a dále Benešovsko a dolní Posázaví obě vydané v edici klubu Českých turistů č. 37 a č. 40 . Obě mapy jsou k dostání ve většině dobrých knihkupectví. Při plánování vašeho výletu, budete jistě potřebovat znát, jak se dopravíte do Jevan či jak se ze Sázavy dostanete zpět vlakem nebo autobusem domů. Většinu informací, naleznete na následujících stránkách s jídními řády vlaků a autobusů: DP Praha a Ropid nebo ČSAD a ČD

Věřím, že jste tyto řádky přijali jako pozvání a námět na Váš případný výlet, který vede tak půvabnou krajinou... Děkuji za všechny Vaše návrhy, připomínky či upozornění na chyby.
Tip na celodenní výlet - Krásy přírody Posázaví, koupání = Délka trasy 17 km
Vzdálenost od začátku trasy Místo Popis místa nebo doplňující informace
0,0 km Sázava - Klášter Začátek trasy - po modré směr Vlkančice. Možnost návštěvy bývalého slovanského kláštera. Sázava je pův.poddanská ves, povýšená v 16.století na městečko, která vynikla při bohatém klášteře. Nachází se zde původní slovanský klášter, kostel sv. Prokopa, kostel sv. Martina, kaple sv.Prokopa a známý podnik vyrábějící laboratorní a tech. sklo - sklárny Kavalier. Pravidelné autobus. a vlakové spojení s Prahou. Občerstvení je možné v mnoha restauracích a také jsou zde možnosti cenově přijatelného ubytování.
1 km Na Vlkaňáku Rozscestí - po modré směr Vlkančice (křížení žluté a modré trasy). Z vrcholu kopce (od TV převaděče) není žádný výhled na okolí, protože je vrchol obklopen vzrostlými stromy.
3,5 km Vlkančice Veškeré informace o historii, současnosti a všech možností ve Vlkančicích naleznete na tomto serveru.Vhodné místo na občerstvení ve Vlkančické hospodě nebo na rybářské baště u rybníka...
4 km "Na biči" Místo s pěkným výhledem na Drletín, Horní a Dolní Kruty a lesy podél údolí Vlkančického potoka...
7 km Skalická myslivna Rozscestí - po žluté směr Oplany (křížení žluté a modré trasy). Zde se nachází pamětní kámen z konce 19. století. Byl zde zasazen 28.11.1898 na paměť 40.letého panování knížete Jana II. z Lichtenštejna na bývalém Černokosteleckém panství.
8 km Oplany Rozscestí "Pod Kozly"- po žluté směr Stříbrná Sklalice (křížení žluté a zelené trasy). Oplany jsou malou obcí pouze se 78 trvale přihlášnými obyvateli. Ten kdo uposlechl u Skalické myslivny doporučení " Les je fajn, ale pivo je pivo..." pro toho je určena návštěva místního hostince.
11 km Stříbrná Skalice Po žluté směr Samechov (na červenou). Tento lesní úsek je problematické místo pro horská kola. Obec je vyhledávané a vyhlášené rekreační středisko. Doba založení není známa, ale podle nejstarší kroniky stál hrad skalický již za časů Přemysla Oráče, v 8.stol.Hrad byl zničen vojskem krále Zikmunda.Značná část zbořenin hradu byla použita v letech 1730-1733 na stavbu kostela J.Nepomuckého, který stojí na místech, kde právě stával hrad. Starý název "Skalice hor stříbrných" svědčí o tom, že v těchto místech bylo od nejstarších dob dobýváno stříbro. Nejvýznamnější doba těžby byla v 16.stol.Skalické doly za vlády Ferdinanda I.(1526-1564) daly také podnět k vybudování pražské mincovny a to z důvodu, že byly k Praze nejblíže.Dnes se v okolí stále láme diorit a amfibolit. Na náměstí stála po roce 1646 malá přízemní budova radnice, která na počátku 18.stol. vyhořela a r.1826 zde byla vystavěna radnice nová , která se dochovala do dnešní doby.
13 km Osada Kloučky Po červené směr Sázava (křížení žluté a červené trasy). Vlakové spojení s Prahou ze zastávky Samechov (0,5km). Během následujícího 1 km máte možnost si uvědomit co je to český fenomém - chataření, chalupaření.
14 km "Na marjánce" Po červené směr Sázava. Pravidelné autobus. a vlakové spojení(100m) s Prahou. Možnost občerstvení ve stejnojmenné místní restauraci nebo možnost koupání v Sázavě na jezu (200m).
15 km Pyskočely Po červené lesem směr Sázava. Pokud trochu sejdete z cesty, máte možnost si prohlédnou pěkné výhledy do údolí Sázavy. Cestou ještě uvidíte na rozcestí "Nad Sv.Annou" vykradenou kapličku a těsně před koncem trasy Sázavský hřbitov. Veškeré informace o historii a současnosti Pyskočel naleznete na tomto serveru.
17 km "Sázava" Konec trasy. Pravidelné autobus. a vlakové spojení s Prahou. Občerstvení je možné v mnoha restauracích a také jsou zde možnosti cenově přijatelného ubytování.


Jako další tip na celodenní pěší výlet po okolí, jsem použil kombinaci několika turistických tras. Jedná se o kombinaci modré, žluté a červené trasy. Značení na žluté trase doznalo o prvním víkendu v červnu 2001 obnovy. Modrou trasu obnova opět čeká, protože značení z minulého roku na mnoho místech nějaký "vtipálek" poničil. Turistická trasa je vedena zajímavými oblastmi s využitím lesních cest (povětšinou jsou zpevněné) či silnic s malým silničním provozem. Více jak 90 % celé trasy je také sjízdné na horských kolech (pouze na horských kolech!) a je trochu více náročnější na kondici cyklisty. Cílem této turistické trasy je umožnit široké veřejnosti rekreační i sportovní vyžití s možností poznání krajiny a přírodních krás Posázaví. Během celé trasy je dostatek míst pro koupání (Sázava, Vlkančice, Stříbrná Skalice) občerstvení (Sázava, Vlkančice, Oplany, Stříbrná Skalice) či případné ubytování (Stříbrná Skalice,Sázava).

Pro cestu jsou doporučeny tyto mapy: Okolí Prahy- východ a dále Benešovsko a dolní Posázaví obě vydané v edici klubu Českých turistů č. 37 a č. 40 . Obě mapy jsou k dostání ve většině dobrých knihkupectví. Při plánování vašeho výletu, budete jistě potřebovat znát, jak se dopravíte z jednotlivých míst vlakem nebo autobusem domů. Většinu informací, naleznete na následujících stránkách s jídními řády vlaků a autobusů: DP Praha a Ropid nebo ČSAD a ČD

Věřím, že jste tyto řádky přijali jako pozvání a námět na Váš případný výlet, který vede tak půvabnou krajinou... Děkuji za všechny Vaše návrhy, připomínky či upozornění na chyby.